mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Lokalizacje » Oddział Kamienica Celejowska » Wokół wystawy 'Andrzej Siemiński. Duch i miejsce' / wspomnienia część I

Logo MNKD Wokół wystawy 'Andrzej Siemiński. Duch i miejsce' / wspomnienia część I

28 marca miało odbyć się spotkanie, na którym chcieliśmy ożywić wspomnienia o Andrzeju Siemińskim. Był nie tylko wyjątkową osobowością twórczą, ale także niezwykle ciekawym człowiekiem. Zaplanowane spotkanie jedynie odkładamy na później, a teraz dzięki wybranym cytatom pochodzącym z książki zredagowanej przez brata artysty, socjologa, dr hab. Waldemara Siemińskiego, możemy powędrować przez życie malarza i popatrzeć na niego oczami bliskich, miłośników czy krytyków sztuki. Będziemy je publikować cyklicznie. Te cytaty, to jedynie małe fragmenty wspomnień, które możemy w całości przeczytać w: „Wspominając Andrzeja. Życie i twórczość Andrzeja Siemińskiego”, red. Julia Siemińska, Waldemar Siemiński, wydawca: Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa 2018. Oczywiście do kupienia w sklepiku Muzeum Nadwiślańskiego, także tym internetowym.

Waldemar Siemiński, w swoich wspomnieniach przypomina zapiski Andrzeja Siemińskiego (1944-2015) z roku 1965, gdy ten był w wojsku. Artysta dopiero w 1972 r. rozpocznie studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, w pracowni prof. Stefana Gierowskiego, ale jak pisze Waldemar Siemiński:
„wstępujący w dorosłość chłopak wybierał sformułowania, które jego późniejsze życie aż w nadmiarze, nieraz do bólu, ucieleśniło".

Czwartek (11 lutego)
„Zamiast przegadać kilkadziesiąt lat, lepiej je przepracować”.

Poniedziałek (10 maja)
„Nie jesteśmy wolni od złudzeń, że sztuka stanowi swoisty ornament rzeczywistości, choć w istocie jest jej rywalką”.

Poniedziałek (10 maja)
„Piękno poznaje się od pierwszego wejrzenia, prawdę od drugiego”.

Środa (9 czerwca)
„Każda sztuka jest z natury autobiograficzna. Perła jest autobiografią małży”.

Poniedziałek (5 lipca)
„Potrzebujemy kłamstw, dlatego wierzymy widzeniu kamery, a nie oka”.

Środa (7 lipca)
„Oportunizm jest sztuką, która polega na żeglowaniu z wiatrem, który czynią inni”.

Czwartek (5 sierpnia)
„Chłód jest klimatem sukcesu, najczęściej osiąga się go z zimną krwią”.

Wtorek (15 października”
„Cechą wartości wewnętrznych jest to, że im więcej z nich rozdajemy, stajemy się wewnętrznie bogaci”.

Czwartek (4 listopada}
„Ludzie, którzy nie umieją cierpieć, nigdy nie mogą dorosnąć, nie mogą odkryć, kim są. Ten, kto każdego dnia musi wyciągać swoje człowieczeństwo, swoją godność z ognia ludzkiego okrucieństwa, które może je zniszczyć, ten – nawet jeśli nie przetrwa – wie o sobie i o życiu ludzkim coś, czego nie nauczy żadna szkoła ani żaden Kościół”.


Z biegiem lat Andrzej upodabniał się trochę do zakonnika. Milczący aż do wyciszenia, zapatrzony w jakiś wewnętrzny wątek, nieprzepychający się do środka tłumu, odosobniony. Nowicjat przechodził właśnie w wojsku.
To, do czego w nim na własna rękę doszedł, nie było łatwe realizować w cywilu, gdy nie jest się formowanym prze mundur czy habit. Tym bardziej, że charakter Andrzeja, typ jego wrażliwości, z otaczającej go rzeczywistości wyłapywał przede wszystkim sekwencje nasycone, pełne”. (fragment z rozdziału „Wspomnienia rodziny”: Waldemar Siemiński, Brat, s. 37-38). Cdn.

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519