mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Umocnienia grodu

Relikty oryginalnego wału grodu o średnicy niespełna 30 metrów zachowały się jedynie w części jego obwodu – te pozostawiliśmy nienaruszone. Rekonstrukcje wzniesiono jedynie na fragmencie umocnień dawnego grodu we wschodniej, niegdyś zniszczonej, a następnie zbadanej części założenia obronnego. Znajdowały się tam wszystkie jego charakterystyczne elementy:
– Wał ziemno-drewniany o wysokości ok. 2 m. Jego dolna część oszalowana jest drewnianą ścianą, wspartą na pionowych słupach; część górna to tzw. konstrukcja przekładkowa, gdzie poziome belki, biegnące wzdłuż lica wału, układane były na poprzecznych przekładkach, przysypywanych ziemią. Jedna z tych belek datowana jest metodą dendrochronologiczną na rok 888. Podstawa wału to ułożone poziomo belki, oparte na ukośnie wbitych palach, które oprócz roli konstrukcyjnej pełniły także funkcję przeszkody militarnej, tzw. czostków. W Żmijowiskach nie zachowały się najwyższe partie wału, w związku z tym zdecydowano aby nie odtwarzać przedpiersia wału, którego konstrukcja nie została wyjaśniona badaniami archeologicznymi.
– Wał grodu otoczony był podwójną linią płytkich rowów – przykop, z których pozyskiwana była ziemia na sypanie wału. Przestrzeń między rowami, tzw. przedwał, umocniony był dodatkową przeszkodą – płotem o konstrukcji plecionkowej, który w tej części grodu miał podwójną linię. 
– Wejście do grodu to przestrzeń przed bramą, gdzie zachowano przerwę w rowach, a płot obronny przechodzi w pojedynczą linię. W miejscu tym do grodowej bramy prowadził niski drewniany pomost o szerokości ok. 1,5 m, wykonany z dębowych dranic, wspartych na pionowo wbitych palach.
– Brama wejściowa o szerokości 2 metrów, której ściany boczne stanowił nasyp wału oszalowany drewnem. Cztery pionowe słupy stanowiły podparcie dla izbicy nadbramnej, a wjazd do bramy – do którego wiedzie pomost – wymoszczony był drewnianymi dranicami. Podobnie jak w przypadku przedpiersia wału brak danych źródłowych zadecydował, że odstąpiono od rekonstrukcji izbicy nadbramnej.


Grodzisko z lotu ptaka


Konstrukcja wału grodu


Wizualizacja systemu obronnego grodu


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519