mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Stonkowate

Stonkowate (Chrysomelidae), przez entomologów zwane po prostu „stonkami”, to dość duża rodzina chrząszczy.

 

W naszym kraju liczy około 500 gatunków, na świecie blisko 35 000. Praktycznie wszystkie są roślinożerne. Najczęściej ogryzają liście, zarówno roślin zielnych, jak też wielu drzew (angielska nazwa stonek to „laef beetles”). Ogólnie znana jest tylko stonka ziemniaczana, która została zawleczona do Europy około 100 lat temu. Spośród pozostałych gatunków tylko nieliczne mogą niekiedy wyrządzać szkody w uprawach, większość żyje na roślinach dziko rosnących. Nie są dużymi owadami – wymiary wahają się od kilku do kilkunastu mm. Wiele z nich chlubi się przepięknymi kolorami, często z metalicznym połyskiem. Ma to swoje uzasadnienie: często padają ofiarą np. owadożernych ptaków, więc część gatunków wykształciła oryginalny mechanizm obronny: są obrzydliwe w smaku lub nawet trujące. Jaskrawy kolor ma zawczasu informować potencjalnego napastnika „jestem niejadalny!”. Zanim będzie za późno. Dla owada oczywiście. Duża liczba takich gatunków pokazuje, że ta taktyka jest całkiem skuteczna.

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519