mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Piece

Do niedawna w tym miejscu był tylko piec garncarski, zbudowany z gliny na podstawie znaleziska z Perespy w południowo-wschodniej Lubelszczyźnie. Przez kilka lat jednorazowo w piecu wypalaliśmy około siedemdziesięciu typowych dla wczesnego średniowiecza naczyń. Obecnie trwa dalszy etap archeologicznego eksperymentu, o wiele mniej efektowny dla zwiedzających, dla archeologów niezwykle ciekawy: przez wiele lat będą obserwować jego powolną destrukcję, aby zobaczyć jak zapisuje się ona w warstwach ziemi.
W roku 2018 obok wybudowany został kamienno-gliniany piec do wytopu szkła, pieczołowicie odtworzony na podstawie XII-wiecznej ikonografii „Mnicha Teofila”. Paląc drewnem, można w nim osiągnąć temperaturę przekraczającą 12000C, a zatem piasku kwarcowego oraz popiołu z drewna bukowego pozyskać szkło.


Piec


Wnętrze pieca


Wypał


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519