mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Miłek / Z kazimierskiego zielnika

Choć za oknem dzisiaj szaro, buro i ciągle pada rzęsisty deszcz, to ostatnie słoneczne dni spowodowały prawdziwą eksplozję wiosny. Na ciepłe promienie słoneczne czekały także rośliny muraw kserotermicznych, na których już od marca można było obserwować pierwsze kwiaty. Wśród suchych, brązowych traw żółciły się kwiaty miłka wiosennego oraz pierwiosnki lekarskiej. W kwietniu dołączyły do nich kwitnące pędy szczodrzeńca ruskiego. Urozmaicenia kolorystycznego dostarczyły  białe zawilce wielkokwiatowe oraz niebieskie krzyżownice zwyczajne. Powoli murawy w okolicach Kazimierza stroją się w kolory i przyciągają licznych przedstawicieli świata owadów. Spotkać już można motyla rusałkę pawika, kruszczycę złotawkę oraz ukryte w kielichach kwiatów – kosmatki pospolite. 

 
Kępa miłków, fot. Marzena Puzio 

Także inne zwierzęta korzystają z nagrzanych zboczy. Na ciepłych kamieniach wygrzewają się jaszczurki zwinki, zaskrońce oraz padalce. Wystarczy wybrać się na Albrechtówkę lub Skarpę Dobrską, by delektować się nie tylko pięknem krajobrazu, ale także zapoznać się z ciekawą florą i fauną kseroterm. Zbliżający się długi weekend może być dobrą ku temu okazją. 

 
Jaszczurka zwinka, fot. Marzena Puzio 

Szczególnie pięknie na słonecznych zboczach prezentują się kępy kwitnących miłków wiosennych Adonis vernalis, znajdujących się pod ścisłą ochroną. Są to byliny dorastające do wysokości ok. 30 cm. Pierzaste liście, podzielone na wąskie łatki, przypominające drobne igiełki, osadzone są na pustej wewnątrz łodydze. Na jej szczycie znajduje się okazały kwiat, o średnicy dochodzącej nawet do 8 cm. Płatki są jaskrawo żółte, połyskujące, ułożone wokół wypukłego dna kwiatowego. W deszczowe, pochmurne i chłodne dni kwiaty pozostają zamknięte. Miłek wiosenny jest rzadko spotykaną w naszym kraju rośliną, występującą w rozproszonych stanowiskach w wyżynnej i nizinnej części kraju, głównie na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz w dolinie dolnej Odry i Wisły. To gatunek związany głównie z murawami ciepłolubnymi. 

 
Kosmatek pospolity, fot. Marzena Puzio 

Warto wiedzieć, że jest to roślina silnie trująca i lecznicza, o działaniu nasercowym. Uprawiany jest jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego.
 
Marzena Puzio
 
Więcej informacji na temat roślin muraw znajdziecie Państwo w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519