mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » O Muzeum » Projekty » Daleko od stolic / 12-14 kwietnia 2018

Logo MNKD Daleko od stolic / 12-14 kwietnia 2018

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zorganizowało w dn. 12-14 kwietnia spotkanie poświęcone dialogowi obywatelskiemu oraz dyskusję panelową pn. "Daleko od stolic – kolonie artystyczne jako pomosty nowej wspólnoty w Europie?". Wydarzenie wpisane zostało w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Trudne momenty nie są dla Europy niczym nowym – kryzys bankowy, kryzys euro, kryzys uchodźczy – wydarzenia te były powodem spadku zaufania w pozytywną przyszłość. Jednakże prawicowemu populizmowi, nacjonalistycznym i separatystycznym tendencjom przeciwstawia się dziś nowy europejski ruch, będący również pokłosiem francuskiego zaangażowania, ruch, w który włączają się coraz szersze rzesze ludzi. Odpowiedzią społeczności na wzrost antyeuropejskich nastrojów o charakterze populistycznym było silne „proeuropejskie przebudzenie”. Tak jak jeszcze nigdy wcześniej, obywatele są potrzebni, aby się przyczynić w zakresie realizacji wyzwań dla odnowionej Europy. Głos gmin i regionów europejskich brzmi w obecnych czasach coraz donioślej. I właśnie ta kwestia stanowi punkt centralny tego wydarzenia.

Życie we wspólnocie UE oznacza posiadanie narodowych i regionalnych odrębności, ale jednocześnie bazowanie na wspólnym dziedzictwie kulturowym. Dziedzictwo to jest promowane poprzez EuroArt – federację europejskich kolonii artystycznych, która powstała w 1994 pod auspicjami Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej.
Kontekst: druga połowa XIX wieku to czas powstawania kolonii artystycznych na terenie całej Europy – wiele z nich do dnia dzisiejszego pozostaje miejscem współczesnej twórczości artystycznej. Kolonie były miejscem powstania arcydzieł najbardziej uznanych artystów XIX i XX wieku, stąd brały również swój początek ważne europejskie ruchy artystyczne. Miejsca te przejęły rolę awangardy i intelektualnego przywództwa ówczesnych czasów – lecz czy pełnią tę rolę do dnia dzisiejszego?

Wspomniany ruch kolonii artystycznych jest fenomenem historycznym – wywodzi się z niego od 130 do 180 kolonii artystycznych powstałych na terenie Europy w okresie minionych 150 lat, z których to obecnie około 45 współpracuje z siecią euroArt. Pomimo znacznych różnic wynikających z położenia geograficznego oraz odmiennych tradycji kulturowych, pomiędzy wszystkimi koloniami istniały i istnieją do dnia dzisiejszego uderzające podobieństwa w twórczości.

Uznani eksperci z europejskich kolonii artystycznych z Niemiec, Francji oraz Polski zjawią się w polskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w ostatnim czasie o to, by impulsy dla przyszłej Europy w większym stopniu pochodziły od regionów. Wspólnota Europejska pod przewodnictwem Jeana-Claude Junckera i Emmanuela Macrona poszukuje obecnie, tak jak nigdy przedtem, dialogu z obywatelami w ich regionach. Dialog obywatelski jest na porządku dziennym.
Na przykładzie euroArt eksperci będą starali się wyjaśnić, w jaki sposób kolonie artystyczne, w oparciu o międzynarodową wymianę, mogą otworzyć drogę nowego modelu współpracy w Europie. W tym kontekście mogą one bowiem przejąć rolę „intelektualnego lidera” w obszarach nowej kultury socjalnej oraz solidarności. Podejmie się również próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wymiana interkulturalna może przyczynić się do wzmocnienia poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej, pozostawiając jednocześnie daleko w tyle nacjonalistyczne zapędy.

Na przykładzie sytuacji z życia codziennego zostanie przedstawione, w jaki sposób współpraca kulturalna ponad granicami państw łączy zamiast dzielić. Jednym z takich przykładów stanowi współpraca pomiędzy Niemcami, Polską oraz Francją w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego. Odnośnie tych wspólnych działań zaprezentowany zostanie osobny materiał filmowy.

EuroArt współpracuje obecnie z krajami Trójkąta Weimarskiego nad projektem, mającym służyć zdobyciu nowych odbiorców dzięki działaniom digitalizacyjnym oraz usprawnieniu wzajemnych relacji pomiędzy europejskimi koloniami artystycznymi.

Przykłady zaprezentowane w Kazimierzu Dolnym mają na celu zademonstrowanie, w jaki sposób kultura, szczególnie w dobie kryzysu, ujawnia swą moc w budowaniu wspólnoty. Wspólne dziedzictwo europejskie jako czynnik formujący tożsamość.

Program wydarzenia:

Czwartek / 12 kwietnia:
- 14:00-15:00 / Oprowadzenie gości zagranicznych po Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19:
- 16:00-16:30 / Oficjalna ceremonia powitania w EuroArt (w holu muzeum)
- 16:30-17:30 / Dialog Obywatelski na temat przyszłosci Unii Europejskiej
- Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce
- Pytania i odpowiedzi
- 17:30-19:00 / Panel dyskusyjny, 1 piętro muzeum

Piątek / 13 kwietnia:
- 10:00-17:00 / Całodniowe warsztaty "Zostań artystą"
- 19:00 / Get Together: "Międzynarodowe sieci w kulturze" / Spotkanie niemiecko-francusko-polskie z programem kreatywnym 

Sobota / 14 kwietnia:
- 14:00 / Otwarcie wystawy "Kazimierz Dolny. Od tradycji do nowoczesności" w Pałacu Czartoryskich w Puławach, siedzibie IUNG PIB
- Wyjazd

Dialog obywatelski w trakcie Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego to wydarzenie organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym we współpracy z EuroArt – Europejską Federacją Kolonii Artystycznych. Wydarzenie wsparte zostało przez Komisję Europejską oraz kolonie artystyczne w Kazimierzu Dolnym (PL), Moret-sur- Loing i Cernay-la- Ville (FR) oraz Ahrenshoop i Schwaan (DE).

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519