mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Chata I

To najbardziej rozpowszechniony typ budynku mieszkalnego z okresu wczesnego średniowiecza na Słowiańszczyźnie tzw. półziemianka. Częściowego wkopania w ziemię zapewniała ciepło w zimie i chłód w lecie. Nasza rekonstrukcja, odtworzona na podstawie reliktów budowli odkrytych na osadzie w Żmijowiskach oraz Krakowie-Wyciążu, umiejscowiona została dokładnie w miejscu odkrycia chaty z X wieku podczas wykopalisk w latach 2015-2016.  Zastosowano dwie techniki budowy ścian z dębowych dranic (desek). W narożnikach budynku: technikę „na zrąb”, zaś pośrodku ścian na „sumik i łątkę”. Konstrukcja pokrytego trzcinową strzechą dachu, wspierająca się na czterech słupach narożnych, wzniesiona została w technice „na sochę i ślemię”. Wewnątrz domostwa zrekonstruowano odkryty tam piec kuchenny wykonany z gliny i granitowych otoczaków. W tym miejscu, w pobliżu reliktów oryginalnego pieca, pod polepą chaty odkryta została „ofiara zakładzinowa” - zachowany w całości gliniany garnek.


Półziemianka


Ofiara zakładzinowa


Relikty pieca


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519