mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Lokalizacje » Oddział Przyrodniczy » Barszcz Sosnowskiego / Z kazimierskiego zielnika

Logo MNKD Barszcz Sosnowskiego / Z kazimierskiego zielnika

Roślina efektowna, ale i niebezpieczna...
 
Wybierając się na wycieczkę po okolicach Kazimierza bądźmy ostrożni. Miejscami możemy napotkać na zarośla Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden). Jest to największa na świecie roślina zielna z rodziny selerowatych (Apiaceae). Dorasta do 3-4 m wysokości, a jej gruba łodyga może osiągnąć średnicę nawet 15 cm. Liście są  okazałe i postrzępione, kwiatostany zaś białe w formie baldachów (o średnicy do 50 cm). 

Jeżeli dzień jest gorący i słoneczny, kontakt z barszczem grozi poważnymi oparzeniami. Związane jest to z zawartymi w soku i wydzielinie włosków gruczołowatych związkami kumarynowymi. Skóra podrażniona tymi związkami i wystawiona na działanie promieni UV pokrywa się piekącymi bąblami. W miejscu poparzenia często pozostają blizny. Roślina stanowi zagrożenie głównie w okresie kwitnienia, czyli w lipcu i sierpniu. Wtedy też wydziela intensywny zapach, który może podrażniać drogi oddechowe. 

 
fot. Marzena Puzio 

Heracleum Sosnowskyi został odkryty i opisany w XVIII w. przez rosyjskich badaczy na Kaukazie. Po zakończeniu II wojny światowej uznano go za doskonałą roślinę pastewną. W krajach bloku wschodniego zaczęto intensywną uprawę rosliny. Do Polski został sprowadzony w latach 50. XX w. Początkowo był obiektem badań Akademii Medycznej we Wrocławiu. Następnie prowadzono próby uprawy, które zakończyły się niepowodzeniem. Ponieważ w naszym kraju gatunek ten nie ma naturalnych wrogów, w błyskawicznym tempie rozprzestrzenił się na duże obszary. Szybko zaobserwowano jego szkodliwy wpływ na ludzi i środowisko.
 
Niestety Barszcz Sosnowskiego jest przeciwnikiem którego niełatwo pokonać. Rozmnaża się jedynie z nasion, ale za to jeden osobnik może wydać ich nawet 40 tysięcy! Po wycięciu szybko odrasta, zatem nie jest to skuteczna metoda walki. Małe skupiska najlepiej usuwać poprzez wykopanie korzeni i ich spalenie. Większe obszary niszczy się chemicznie. Często jednak zabiegi te kończą się niepowodzeniem.
 
Katarzyna Kochańska
 
Więcej informacji na temat miejscowej flory znajdziecie w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym (promocja@mnkd.pl)

 


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519