mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie

Logo MNKD Amonity

Amonity

W okresie kredy tereny Kazimierza i większa część naszego kraju zalane były ciepłym morzem, którego temperatura wynosiła około 18 – 20 stopni Celsjusza.
Zbiornik ten zasiedlony był przez wiele różnorodnych organizmów wodnych, począwszy od małych form osiadłych, a skończywszy na największych, w tym okresie, morskich gadach. Szczątki tych zwierząt i roślin poddane ciśnieniu, jakie wywierał na podłoże słup wody na przestrzeni milionów lat utworzyły skały wapienne. W zależności od składu i proporcji organizmów, które je tworzyły mają one różny wygląd i właściwości. Skały w okolicy Kazimierz Dolnego, o których mowa powstawały w erze mezozoicznej w okresie kredy.
Wiele skamieniałych szczątków zwierząt bądź ich odcisków znajduje się w zbiorach Oddziału Przyrodniczego. Najokazalszy z prezentowanych obiektów to amonit o średnicy ok. 70 centymetrów. Poza tym efektownym okazem, w zbiorach znajdziemy wiele innych gatunków należących do tej podgromady.


Amonity były grupą organizmów bardzo rozpowszechnionych w morskim świecie, który istniał ponad 65 mln. lat temu. Posiadały one spiralnie zwiniętą, bocznie spłaszczoną muszlę, zbliżoną do muszli obecnie żyjącego łodzika. Podobnie, jak żyjące współcześnie głowonogi, amonity odznaczały się wysoką inteligencją, dobrze rozwiniętym wzrokiem oraz dużą zwinnością i szybkością. Poszczególne gatunki amonitów różniły się między sobą kształtem i wielkością. Część tych zwierząt miała muszlę nieregularnie zwiniętą, a jeszcze inne częściowo wyprostowaną. Niektóre osiągały imponujące rozmiary przekraczające dwa metry, inne natomiast miały zaledwie kilka centymetrów. Największy okaz amonita znaleziony w Polsce miał ok 1,5 metra średnicy.

Wraz z końcem kredy, amonity, podobnie jak belemnity czy gigantyczne mozazaury  wyginęły bezpowrotnie. Dziś szczątki tych zwierząt możemy oglądać tylko w postaci skamieniałości. W Polsce można je znaleźć głównie w Tatrach, w Górach Świętokrzyskich, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Miechowskiej, na Roztoczu, no i oczywiście w dolinie Wisły między Annopolem a Puławami.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519