mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wizyta w muzeum » AKTUALNOŚCI » EKSPOZYCJA WNĘTRZA DAWNEGO WARSZTATU ZŁOTNICZEGO

Logo MNKD EKSPOZYCJA WNĘTRZA DAWNEGO WARSZTATU ZŁOTNICZEGO

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza wszystkich miłośników złotnictwa od zwiedzania nowej ekspozycji stałej w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej, która prezentuje rekonstrukcję wnętrza dawnego dawnego warsztatu złotniczego. Jest to jedyna wystawa w kraju pokazująca warsztat złotniczy z jego oryginalnym wyposażeniem.

Eksponowane na wystawach stałych zbiory Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, na które składają się zabytki dawnego złotnictwa – srebra kultowe i stołowe – oraz kolekcja polskiej
biżuterii współczesnej pokazują efekty pracy mistrzów sztuki złotniczej. Jednak dla całokształtu obrazu tej dziedziny sztuki, bardzo istotnym jest pokazanie w jaki sposób, w jakim miejscu i przy użyciu jakich narzędzi i urządzeń, te piękne przedmioty prezentowane w gablotach powstawały – pokazanie wnętrza dawnego warsztatu złotniczego.

Warsztat złotniczy był zawsze miejscem otoczonym aurą tajemniczości, z pogranicza alchemii i magii, w którym unosiły się charakterystyczne zapachy smoły repuserskiej, żywicy, węgla drzewnego, w którym intrygowały zagadkowe szklane kule ustawiane przy oknie, rzędy różnego kształtu fiolek, flaszek, tygli. Był miejscem, w którym posługiwano się przedziwnymi narzędziami o trudnych do rozszyfrowania nazwach, jak cybank, cajzyn, babka, anka, czy cycęgi, w którym dawni mistrzowie sztuki złotniczej potrafili „wyczarować” z twardego metalu kunsztowne, finezyjne przedmioty zachwycające do dziś formą i maestrią wykonania.

Mimo iż rozwój techniki i nowoczesność, zmieniająca każdą dziedzinę naszego życia, wkraczając także do warsztatów złotniczych, spowodowały powolny upadek dawnego rękodzieła złotniczego i zdawało się, że wiele dawnych narzędzi bezpowrotnie przestało istnieć, szczęśliwym zrządzeniem losu udało się, po wielu latach poszukiwań, w 2004 roku powiększyć zbiory Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej o unikatowy zespół zabytków – niemal kompletne wyposażenie dawnego warsztatu złotniczego. Pochodziło ono z pracowni, założonej w roku 1858 przy Rynku w Krakowie, przez znanego złotnika, medaliera i społecznika krakowskiego Wacława Głowackiego. Warsztat ten, nieprzerwanie czynny od czasu założenia, nie zmieniając swojej siedziby przez ok. 130-letni okres istnienia, przekazywany był z rąk do rąk w jednej rodzinie przez kolejne cztery pokolenia. Pracownia funkcjonowała jeszcze w latach 80. XX wieku, prowadzona przez ostatniego z rodu złotnika Piotra Chmielińskiego, od którego Muzeum pozyskało, częściowo drogą zakupu, częściowo darowizny, unikatowy zespół około 300 elementów – narzędzi, maszyn i urządzeń, stanowiących jej wyposażenie. Szczególnie cenną grupą zabytków wchodzącą w skład wyposażenia tej pracowni jest unikatowa w skali kraju i nie tylko, kolekcja 80 sztanc złotniczych. Większość z nich służyła do wytwarzania polskiej biżuterii patriotycznej, którą na masową skalę, w czasach walk narodu polskiego o niepodległość w 2. połowie XIX i początkach XX wieku, założony przez Wacława Głowackiego warsztat produkował.

Obecnie, w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stało się możliwym, od dawna oczekiwane urządzenie w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej ekspozycji stałej, pokazującej rekonstrukcję wnętrza dawnego warsztatu złotniczego. Ta unikatowa wystawa, utworzona na bazie wyposażenia pracowni krakowskiej, jest jedynym w kraju, autentycznym zespołem tego rodzaju zabytków, tym cenniejszym, że jednorodnym, należącym przez pokolenia do jednej rodziny złotników i jedną z nielicznych w Europie ekspozycji muzealnych uzupełniających wystawy zabytków dawnego złotnictwa o prezentacje urządzeń i narzędzi stosowanych niegdyś w warsztacie złotnika.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

O WARSZTACIE ZŁOTNICZYM / WYKŁAD RYSZARDA BOBROWA
22 października 2018 / poniedziałek / godz. 13:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny

ŻAŁOBA NARODOWA I POWSTANIE STYCZNIOWE W BIŻUTERII / WYKŁAD IZABELI PROKOPCZUK-RUNOWSKIEJ
23 października 2018 / wtorek / godz. 13:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny

SKĄD SIĘ WZIĘŁA W POLSCE BIŻUTERIA PATRIOTYCZNA? / WYKŁAD DARIUSZA NOWACKIEGO
24 października 2018 / środa / godz. 13:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny

BIŻUTERIA SENTYMENTALNA I PATRIOTYCZNA WYKONANA Z WŁOSIA / WYKŁAD MAŁGORZATY SZUMAN-GORCZYCY
19 listopada 2018 / poniedziałek / godz. 13:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny

'KU POKRZEPIENIU SERC'. DAWNY WARSZTAT ZŁOTNICZY / WYKŁAD ANIELI RYNDZIEWICZ
16 grudnia 2018 / niedziela / godz. 12:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE / ANIELA RYNDZIEWICZ
12 stycznia 2019 / sobota / godz. 12:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny


INFORMACJE O WYSTAWIE:

Otwarcie: 21 października 2018 / niedziela / godz. 14:00
Tytuł: Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego
Wystawa stała: czynna codziennie w godz. 09:00-16:00 (oprócz 19, 24 i 25 grudnia 2018 oraz 1 stycznia 2019)
Lokalizacja: Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej
Hashtag: #warsztatzłotniczy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519