mapa pomniejsz powiększ

mapa pomniejsz powiększ

Lubelskie
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym » Wizyta w muzeum » AKTUALNOŚCI » AWANGARDA POSZERZA HORYZONTY / ROZMOWA

Logo MNKD AWANGARDA POSZERZA HORYZONTY / ROZMOWA

Wystawa „Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz – Rogoyska” w interpretacji młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym to wyjątkowy projekt, o którego efektach rozmawiamy z Izabelą Kamińską, nauczycielką plastyki.

Kazimierz Dolny to miasteczko sztuki. W Muzeum Nadwiślańskim obecnie mamy wystawę artystów, którzy byli związani z awangardą i przyjeżdżali do naszego miasteczka nad Wisłą. Czy Pani zdaniem  ten nurt artystyczny wpisuje się w krajobraz Kazimierza Dolnego ?
W momencie, gdy uczniowie naszej szkoły zostali zachęceni do współpracy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu przy realizacji projektu wystawy, i po raz pierwszy zobaczyli artystyczne wypowiedzi przedstawicieli awangardy, byli mocno zdziwieni i zaskoczeni. Taka sztuka nie jest im bliska, abstrakcje geometryczne, czy plamy barwne z pewnością zadziwiają i inspirują, jednak miasteczko bardziej kojarzy im się ze sztuką przedstawiającą zupełnie inną tematykę, tzn. krajobrazy, weduty, portrety, czy martwe natury. Takie obrazy widują w galeriach i na rynku, gdzie artyści rysują w plenerze. Trzeba też pamiętać, że młodzież ze szkoły podstawowej nie ma zbyt wielu okazji, aby stykać się z awangardą. Plastyka to jedna godzina tygodniowo (klasy 4-7), a zagadnienia związane ze sztuką nowoczesną omawiane są tylko w klasie 7. Taki zakres czasowy jest zbyt mały, by poznać wszystkie sztandarowe kierunki sztuki XX wieku, a co dopiero szeroko pojętą twórczość artystów polskich okresu międzywojennego czy powojennego.

Co spowodowało, że młodzież wzięła  udział w takich  działaniach artystycznych?  Czy sztuka awangardy jest im bliska ?
Gdyby nie inicjatywa muzeum, z całą pewnością uczniowie nie zetknęli by się z tą sztuką, bo tak jak już wcześniej wspomniałam, zwyczajnie nie ma zbyt wielu okazji, żeby ją zgłębić.

Obserwowała Pani młodzież podczas pracy, w jakim stopniu Pani zdaniem o wyniku końcowym procesu tworzenia decyduje improwizacja, a w jakim konsekwentna realizacja zamysłu ?
Rozważając proces tworzenia, można zastanawiać się, czy na efekt końcowy w postaci dzieła sztuki większy wpływ ma plan i zamysł artysty czy improwizacja twórcza.
W dużej mierze zależne jest to od samego artysty i ciężko jednoznacznie stwierdzić, na co kładziony jest punkt artystycznej ciężkości.

Kreatywność to teraz słowo klucz, ale są pewne warunki, które trzeba spełnić, a które sprzyjają twórczości. Jak to wyglądało u Państwa?
Podczas realizacji zadania kreatywność widoczna była na każdym kroku. Do tego stopnia wyzwalała emocje, że dziewczęta pomalowały sobie ubrania w różne wirujące plamy.
Zabawa kolorem, plamą, kształtem dawała wiele radości, i mimo wszystko zachęcała do wychodzenia poza schematy i wdrażania własnych pomysłów, głównie w obrębie koloru.

Co jest dla uczniów istotą sztuki z punktu widzenia twórcy ?
Z punktu widzenia naszych uczniów kluczowa była przede wszystkim możliwość wyrażania samego siebie, radość tworzenia, emocje oraz wyzwania jakie niesie ze sobą momentami nieprzewidywalny proces twórczy.

Jaką miałaby Pani radę dla młodych artystów?
Najważniejsze, to aby w świecie sztuki znaleźli swoją drogę, oraz byli w stanie realizować się w niej z radością i zaangażowaniem, ale też ze zrozumieniem istoty tego, co tworzą. Współcześni artyści często tworzą sztukę niezrozumiałą dla większości odbiorców, przez to odbierana jest ona jako prosta i przypadkowa. Nic bardziej mylnego. Często prosta forma jest efektem długotrwałych studiów natury, syntetyzowania formy, budowania relacji pomiędzy światłem, formą i kolorem. Nie jest ona podana na tacy jako realistyczny obraz rzeczywistości, ale prowokuje do myślenia, jest zagadkowa, a przez to rozwija wyobraźnię i stwarza pole do różnych interpretacji. Aby ją zrozumieć, trzeba wniknąć w proces tworzenia, a przede wszystkim dać się ponieść własnej wyobraźni.  

Rozmawiała
Justyna Filipczak
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Powrót
Opinie o stronieDodaj opinię

średnia ocen:

Ta strona nie ma jeszcze komentarzy
Twój podpis:
Treść opinii:
Twoja ocena: 1 2 3 4 5
Newsletter
Wpisz adres e-mail...
Muzealna Cafe
więcej
Logowanie

Biuletyn Informacji Publicznej © Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - 2013.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
DNI I GODZINY OTWARCIA

Informujemy, że od dn. 20 listopada 2017 nieczynne będą dla zwiedzających (do odwołania) ekspozycje Oddziału Przyrodniczego, Kamienicy Celejowskaiej oraz Manufaktura Muzealna i Biblioteka.

Więcej

Wesprzyj naswsparcie muzeum

Nr konta: 57 1750 1107 0000 0000 2076 2519